Ciąża i fitnessO tym, jak ciąża może być jednocześnie cudownym i przytłaczającym stanem wiedza o tym tylko te kobiety, które przechodzą lub przeszły ten okres w swoim życiu.
Zmiana nawyków, diety, cyklu życia. Wszystko niemalże przewraca się do góry nogami i zaczynasz poważnie kwestionować większość tego co robiłaś dotychczas w swoim życiu, a siłownia niestety jest prawie zawsze na pierwszym miejscu.

Odpowiednie ćwiczenia w okresie ciąży mogą mieć wiele korzyści dla przyszłych mam a najważniejsze z nich to krótszy czas i łatwiejszy poród i oczywiście szybszy powrót do swojej figury sprzed ciąży.
To, że jesteś w odmiennym stanie, wcale nie oznacza, że musisz przestać ćwiczyć.
Poprzez odpowiednie planowanie dobrze dobranych ćwiczeń oraz dobre odżywianie możesz utrzymać swoją kondycję i zdrowie w tym jakże innym dla Twojego ciała czasie, w którym wszystko się zmienia.Kilka wskazówek

1. Słuchaj rad lekarza i doświadczonych trenerów.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia w okresie ciąży pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym lub położną.
Pomyśl o tym. 
Oni dbają o zdrowie Twoje i Twojego dziecka więc muszą wiedzieć, co robisz, aby ktoś mógł ci w razie potrzeby pomóc. Lekarz ma najwięcej informacji na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia i jest w stanie rzeczowo odpowiedzieć, jaki trening możesz wykonywać.

Zasięgnij też porady trenera. Postępuj zgodnie z ich zaleceniami, nawet jeżeli myślisz, że możesz więcej. Znajdź takiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu kobiet w ciąży. To będzie wielkim atutem. Im więcej doświadczonych ludzi Ci pomaga tym lepiej.2. Graj bezpiecznie.
Jeżeli ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę, są duże szanse, że będziesz mogła ćwiczenia kontynuować, chyba że ciąża zostanie zakwalifikowana jako „ryzykowna”

Jeśli nie ćwiczyłaś, każdy czas jest odpowiedni, aby zacząć. Okres ciąży wcale tego nie zmienia, a dzidziuś będzie Ci za to wdzięczny. Bierz pod uwagę zmiany, które Twoje ciało właśnie przechodzi.
Na przykład, Twój organizm w czasie ciąży produkuje hormon zwany relaksacyną
W skrócie hormon ten zmiękcza stawy i wiązadła.
Dzieje się tak po to, aby poród mógł przebiec szybciej i przede wszystkim łatwiej. Więc delikatny streching jest zalecany, jednakże jeżeli zrobisz to zbyt intensywnie, możesz doprowadzić do kontuzji.
Kontuzji, które mogą być nawet trwałe.

Jako że rośnie w Tobie nowy człowiek. On też potrzebuje tlenu i energii do życia, więc zwróć uwagę na zadyszkę lub zmęczenie ćwiczeniami.
Powinnaś ćwiczyć w takim tempie, aby móc swobodnie prowadzić konwersacje. Najlepiej też nauczyć się samemu mierzyć puls, aby wiedzieć, jak Twój organizm reaguje na ćwiczenia.
Gdy jednak tylko poczujesz słaba, zmęczona lub będziesz miała zawroty głowy, natychmiast przerwij ćwiczenia, a opuszczając siłownie, poinformuj o tym obsługę. Jeżeli stan by się pogorszył, zostań na miejscu i wezwij lekarza.


3. Ustaw swój grafik.
Jeżeli lekarz da Ci zielone światło, ustal grafik i trzymaj się go. Ćwiczenie przez pół godziny dziennie może pomóc w zmniejszeniu bólu pleców i całego ciała. Może Ci to tez polepszyć jakość snu.

Gimnastyka w czasie ciąży wzmacnia siłę mięśni, pomaga opanować ból porodowy oraz wrócić do formy po ciąży.
Pomaga również podtrzymać Twój naturalny rytm.
Przerywanie ćwiczeń ze względu na ciążę powoduje większy stres dla Twojego i tak już rozregulowanego organizmu niż proste kontynuowanie ustalonej rutyny.
Oczywiście musisz dopasować i zmieniać ćwiczenia, jako że Ty (i dziecko) rośniecie, ale ustalenie i trzymanie się grafiku jest rozsądną decyzją.


4. Wybierz odpowiednie ćwiczenia

W czasie ciąży zapomnij ćwiczeniach, które są obarczone dużym ryzykiem kontuzji. Nie ulega żadnej dyskusji, że sporty kontaktowe, jak i Crossfit są nie dla Ciebie.
To nie jest czas na to, aby SKAKAĆ!
Zdrowy rozsądek: Jeżeli wykonujesz ćwiczenia, które mogą doprowadzić do kontuzji, nawet gdy nie jesteś w ciąży, mogą Cię zranić, kiedy jesteś w odmiennym stanie.
Powinnaś raczej wybrać formę o niskim ryzyku kontuzji, bezkontaktowej, takiej, która pozwoli CI być aktywną, a jednocześnie bezpieczną. Bo właśnie bezpieczeństwo Twoje i Twojego dziecka jest teraz najważniejsze.

Powinnaś wybrać:
-jazdę rowerem (polecany stacjonarny)
-pływanie (najbardziej polecany)
-joga
-aerobik
-taniec


5. Pij dużo wody i staraj się nie przegrzewać.
Odpowiednie nawadnianie organizmu zawsze ma znaczenie, ale gdy jesteś w ciąży, nabiera ono szczególnego znaczenia.
Aby zapewnić odpowiednią ilość wody dla siebie i Twojego dziecka pij około 1 litra wody przed treningiem i około 250 ml płynu na każde 20 minut treningu. Nawet jeżeli nie czujesz pragnienia, uzupełniaj wodę, którą tracisz podczas treningu.


6. Uważnie „słuchaj” swojego ciała.
Chociaż lekarz może podpowiedzieć Ci jak możesz ćwiczyć, gdy jesteś w ciąży, nie możesz ignorować sygnałów, jakie wysyła Twój organizm do Ciebie. Twoje ciało zawsze „powie” Ci dość. Więc go słuchaj!
Jeżeli nawet wykonujesz te ćwiczenia, które zalecił Ci doktor lub trener, a czujesz że coś jest nie tak, przerwij natychmiast.


7. Jedz warzywa i owoce.
Przyszłe mamy muszą się dobrze odżywiać, aby być pewnym, że one i ich skarb otrzymują wszystkie odpowiednie składniki odżywki.
Banany i produkty pełnoziarniste są bogate w witaminę B6, które wspomagają budowę czerwonych krwinek.


8. Rozgrzewka przed treningiem i ochłonięcie po, jest konieczne.
Wskakiwanie „z biegu” na salę i wykonywanie ćwiczeń nie jest wskazane nawet sportowcom.
Tym bardziej nie rób tego, będąc w ciąży. Przygotuj swoje mięśnie i stawy do wzmożonego wysiłku oraz zwiększ tętno w delikatny sposób. Nagłe skoki ciśnienia na pewno nie będą się Twojemu maluszkowi podobać.
Poza tym Twoje ciało i tak już pracuje dosłownie na podwójnych obrotach. Nagły wysiłek męczy mięśnie, co prowadzi do bólu. Rozpocznij pomału, świadomie wykonując ćwiczenia.


9. Odpoczywaj i ciesz się ciążą.
W czasie ciąży głęboki sen może być czymś, czego nie będziesz doświadczać zbyt często. Niestety lęk i stres, zmiany hormonalne i fizyczny dyskomfort może pozbawić Cię błogiego snu. Biorąc krótkie, 20 minutowe drzemki w ciągu dnia możesz odzyskać i utrzymać swoją energię. 

Radek  Baner

Komentarze (0)

Napisz co o tym myślisz