Suplementy diety. Czy są dla Ciebie dobre

 
 Słyszeliście o nich, mogliście ich używać, a może polecili Ci je znajomym lub rodzina. Gdzieś usłyszeliście, że można schudnąć bez wysiłku. Bez całej tej diety i intensywnych ćwiczeń.
Wystarczy tylko brać pigułki i tłuszcz zniknie.

Ale czy suplementy diety są zawsze bezpieczne?

Suplementy generalnie wytwarzane są z witamin, minerałów, ziół lub produktów roślinnych. Mogą być również produkowane z, glonów, owoców morza, drożdży, grzybów i wielu innych substancji spożywczych lub ekstraktów.

 Podczas gdy niektóre suplementy diety są dobrze poznane i ustalone, inne potrzebują dalszych badań.
Niektóre suplementy diety są produkowane w sterylnych warunkach, nowoczesnych laboratoriach i są dokładnie oznaczone. Inne są wytwarzane w absolutnie niezdatnych do tego miejscach i czasami, nie zawierają żadnej z substancji wymienionych na ich etykietach. Wiele tych suplementów zawiera inne substancje, niż te które nie są wymienione a są to wypełniacze, różne zioła lub rzeczywiste leki, o których wiadomo, że są w stanie wyrządzić krzywdę.

Wszyscy znamy te metody promowania preparatów zaspokajających wszelkie problemy zdrowotne. Polegają na budowaniu swoistej piramidy sprzedażowej w które zarabiasz pieniądze jednocześnie sprzedając produkt i werbując nowych sprzedawców, którzy sprzedają dla Ciebie.
W ten sposób informacja o produkcie rozchodzi się bardzo szybko, ale czasami niestety hasła reklamowe rozmijają się z prawdą.

Wprawdzie większość polekowych uszkodzeń wątroby powstaje na wskutek podawania konwencjonalnych leków, pewne suplementy diety mogą wywołać jeszcze poważniejsze konsekwencje, a nawet mogą przyczynić się do konieczności przeszczepu wątroby lub śmierci.

Często dystrybutorzy podpierają się badaniami naukowymi, ale jak wykazały dochodzenia badania te są prowadzone w celach marketingowych a ich wyniki prezentowane są w taki sposób, aby dezorientowały klienta a nie dawały jasnej odpowiedzi. Badacze często nie ujawniali instytucji finansującej ich prace, aby nie można było odkryć całego splotu konfliktów finansowych.

Podobnie jak leków, przyjmowanie suplementów też niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Sprzedawcy nie są jednak zobowiązani do przeprowadzania restrykcyjnych badań na ludziach, aby udowodnić, że są one bezpieczne. A w przeciwieństwie do leków, suplementy diety są w większości nabywane samodzielnie, bez żadnego udziału specjalistów, świadomych źródła pochodzenia jakimi są lekarze, pielęgniarki lub farmaceuci.

Należy pamiętać, że wiele informacji na temat suplementów   jest dostępnych na podstawie anegdotycznych danych. Dowody anegdotyczne opierają się raczej na osobistych doświadczeniach lub opiniach ludzi (a nawet lekarzy) niż na obiektywnych, kontrolowanych badaniach naukowych. Jeżeli badania są wykonywane to najczęściej są zlecane przez producenta, który pozostaje poza kontrolą jakiekolwiek organizacji państwowej i są robione na małej grupie ludzi a z założenia mają wydać pozytywny wynik.

Na przykład pewna firma rozprowadzająca sok z Mango powoływała się na badania które sama sfinansowała by wesprzeć swoją tezę, iż sok jest bezpieczny. Badania objęły czterdzieści osób z czego dziesięć piło placebo. Przy tak małej próbie sok mógłby nawet zabijać 1-2 procent konsumentów a test nie wykazałby niczego.

 Innym przykładem są badania, którymi podpierała się pewna firma rozprowadzająca suplement Metabolife twierdząc, że produkt jest bezpieczny. W tych badaniach wzięło trzydzieści pięć osób a jak wiadomo produkt został wycofany na początku 2000 roku po tym jak stwierdzono związek pomiędzy zawałami serca, udarami, zapaściami a nawet przypadkami zgonów.

 Kwas hydroksycytrynowy który był składnikiem takich produktów jak Hydroksycut, testowano na 40 osobach. Pomimo tego, iż firma powoływała się na te badania i twierdziło, że wszystko jest ok produkt wycofano po tym jak ujawniono kilkadziesiąt przypadków uszkodzenia organów wewnętrznych w tym poważne uszkodzenia wątroby wymagające transplantacji lub prowadzące nawet do śmierci.

Dopóki wart miliardy rynek ziołowych suplementów nie zostanie poddany lepszej kontroli radzę oszczędzać pieniądze i spędzić trochę więcej czasu nad nauką o naturalnych spalaczach tłuszczu takich jak na przykład chili, kawa, kurkuma, ocet jabłkowy, cynamon i możliwości łączenia ich z herbatami (teina) a w szczególności zielona herbata.

Radek
 

Komentarze (0)

Napisz co o tym myślisz